Przed rejsem

przed-rejsem
 
Wybierając się na rejs warto pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego paszportu, powinien on być ważny co najmniej pół roku od daty zakończenia rejsów, choć dla niektórych krajów wynosi on 12 miesięcy. Trzeba więc się zapoznać z wymaganiami dotyczącymi wybranego kierunku podróży.

Na statku podstawowym językiem, w którym można porozumiewać się z załogą i innymi uczestnikami jest angielski, choć można również posługiwać się takimi językami jak niemiecki, hiszpański, włoski czy francuski. Załoga jest międzynarodowa i służy pomocą w asystowaniu gościom w różnych sytuacjach, takich jak wykup wycieczek fakultatywnych, przy zaokrętowaniu czy podczas posiłków. Pasażerowie mogą uzyskać pomoc w wybranych językach w recepcji lub też w specjalnym biurze dla gości międzynarodowych.

Na statkach obowiązuje bezgotówkowy system opłat, co oznacza w praktyce iż każdy pasażer dostaje elektroniczną kartę będącą zarazem kartą płatniczą, jak i kartą identyfikacyjną. Walutą obowiązującą na statku jest ta podana w opisie, jest to więc zależne od wycieczkowca. Należność trzeba uregulować ostatniego dnia rejsu w banku – albo gotówką, albo też kartą kredytową.

Na statku znajduje się punkt medyczny, a godziny jego otwarcia są podane w gazetce pokładowej oraz na recepcji. Choć wizyta lekarska jest płatna to Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwraca koszty na podstawie oryginalnych dokumentów wystawionych przez lekarza. Warto pamiętać, by leki zażywane stale zabrać ze sobą w bagażu podręcznym, bo na statku mogą być niedostępne.

Niektóre trasy wymagają szczepień ochronnych. Informacje na ten temat można uzyskać u organizatora, swojego lekarza lub w lokalnym sanepidzie. Warto pamiętać o tym, by nie wychodzić na pokład podczas niepogody oraz niepotrzebnie nie wychylać się.